środa, 28 lipca 2010

Berlin

W Berlinie byłam trzykrotnie - jeszcze w latach 80-tych, no i oczywiście tylko we wschodniej części miasta. Jednak w porównaniu do naszej sytuacji w kraju w tamtych latach, to i tak wydawał się Zachodem. W sklepach pełne półki, kolorowe ubrania, mnóstwo słodyczy. Jedynie gdy było się w pobliżu Muru Berlińskiego lub oglądało się panoramę Berlina Zachodniego ze szczytu Wieży Telewizyjnej, to miało się poczucie, że istnieje tam świat nie tylko lepszy, ale przede wszystkim wolny.

Dzisiaj Berlin nie zrobił na mnie większego wrażenia - może zbyt wiele się spodziewałam. Ale jest kilka miejsc, które szczególnie warto zobaczyć i odwiedzić.
Wraz z rodziną wybrałam się do Berlina będąc na wakacjach na wyspie Wolin. Ile można zobaczyć w czasie jednodniowej wycieczki do Berlina? Okazuje się, że można całkiem dużo, ale niestety trochę pobieżnie. Przedstawiona przeze mnie lista to 10 najciekawszych miejsc w Berlinie, które warto zobaczyć. Polecam!


1. Muzeum Pergamonu (Pergamnonmuseum) ze słynnym Ołtarzem Pergamońskim z początku II w. p.n.e. i Bramą Isztar z 575 r. p. n.e.; muzeum znajduje się na Wyspie Muzeów obok innych, równie ciekawych;






2. Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma - malownicze ruiny zbombardowanego kościoła celowo pozostawiono pośrodku placu ku przestrodze, do którego dobudowano dzwonnicę i świątynię w latach 70-tych;








3. Reichstag - siedziba niemieckiego parlamentu (Bundestagu), spod zaprojektowanej na dachu budynku szklanej kopuły można oglądać panoramę miasta;







4. Katedra Berlińska (Berliner Dom) - potężna protestancka świątynia zwieńczona kopułą - zaprojektowana jako pomnik dynastii Hohenzollernów;







5. Brama Brandenburska - symbol Berlina - wzorowana na Propylejach(bramie wejściowej na Akropol w Atenach), miała być Bramą Pokoju, ale w czasie zimnej wojny stała się symbolem podziału Niemiec;





6. Muzeum Muru Berlińskiego - "Checkpoint Charlie" - zgromadzono w nim różne eksponaty z czasów podziału i zimnej wojny;






7. Plac Poczdamski (Potsdamer Platz) - za czasów zimnej wojny było to miejsce opuszczone, obecnie - najnowocześniejsze w całym Berlinie, gdzie znajdują się nowoczesne budynki ze szkła i metalu;








8. Zamek Charlottenburg (Schloss Charlottenburg) - olbrzymi, podzielony na kilka skrzydeł zamek z barokowym parkiem był letnią rezydencja Hohenzollernów;






9. Bebelplatz - Plac Babela, na którym zobaczyć możemy gmach Opery Państwowej, katolicką Katedrę św. Jadwigi, Starą Bibliotekę i pod rugiej stronie ulicy - Uniwersytet Humboldta; pośrodku placu znajduje się szklana tafla upamiętniająca akt palenia książek przez nazistów w 1933 r.






10. Plac Aleksandra - Aleksanderplatz - z Wieżą Telewizyjną, której nie sposób nie zauważyć będąc w wielu punktach miasta (tak jak u nas Pałac Kultury i Nauki) oraz znajdujący się w jej pobliżu Zegar Świata.





I na koniec zapraszam do obejrzenia zdjęć:


Berlin

wtorek, 27 lipca 2010

Wyspa Wolin

Wolin to największa wyspa Polski. Położona jest na północno-zachodnim krańcu Polski w województwie zachodniopomorskim. Powierzchnia wyspy jest bardzo urozmaicona: od terenów podmokłych i bagnistych, nizin i lasów po wzniesienia klifowe - najwyższe na całym polskim Wybrzeżu. Na północny wyspy znajdują się znane kąpieliska: Międzywodzie, Wisełka, Międzyzdroje i wschodnia część Świnoujścia. Plaże są tam szerokie, czyste i co najważniejsze - woda w Bałtyku jest znacznie cieplejsza niż w innych miejscach naszego Wybrzeża. Naprawdę!

Międzyzdroje

Bałtyk - Międzywodzie

Środkową część wyspy zajmuje Woliński Park Narodowy, którego głównymi atrakcjami są: punkt widokowy na wzgórzu Gosań, Zagroda Pokazowa Żubrów i Jezioro Turkusowe.

Z najwyższego wzgórza klifowego Gosań (93 m n.p.m.) podziwiać można rozległą panoramę Zatoki Pomorskiej. W piękny, słoneczny dzień widać nawet Świnoujście.

Gosań

Zagrodę Pokazową Żubrów
utworzono w 1976 r. i sprowadzono do niej żubry z Puszczy Boreckiej (na Podlasiu - z północno-wschodniej części Polski). Obecnie znajduje się w niej 7 żubrów - wszystkie urodziły się na terenie tego żubrowiska i wszystkie mają imiona zaczynające się sylabą"Po-" - od słowa Poland. W zagrodzie spotkać można osierocone, osłabione lub chore sarny, dziki, jelenie. Gdy dochodzą do zdrowia wypuszcza się je na wolność. Stałymi mieszkańcami są bieliki. Jeden z nich - Jurand, nigdy nie będzie wypuszczony na wolność, ponieważ jest ślepy i nie dałby rady żyć w naturalnym środowisku.

Zagroda żubrów - wyspa Wolin

Jezioro Turkusowe zwane też Szmaragdowym jest sztucznym zbiornikiem wodnym.
Mieni się ono wszystkimi odcieniami błękitu i zieleni. Kolor wody to zasługa rozpuszczonych w niej związków wapnia, a także białego, wapiennego dna. Dawniej była tam odkrywkowa kopalnia kredy. Jezioro powstało w 1945 r.

Jezioro Turkusowe

Jeśli będziecie w Międzyzdrojach koniecznie odwiedźcie Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego. W kilku salach przygotowano ekspozycje prezentujące piękno i bogactwo przyrody parku. Polecam!

Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego PN

A na koniec - zachód słońca nad Bałtykiem:

Zachód słońca nad Bałtykiem

czwartek, 8 lipca 2010

Miniatury średniowiecznych zamków

W poprzednich postach prezentowałam zdjęcia z Parku Miniatur w Inwałdzie. W czerwcu tego roku otwarto jeszcze jeden - Park Miniatur Zamków Jurajskich.


Park powstał w miejscowości Poddzamcze k. Ogrodzieńca. Znajdują się tam miniatury zamków na Szlaku Orlich Gniazd (o których też wcześniej pisałam), ciągnących się od Krakowa po Częstochowę. Zwiedzający mogą też zobaczyć różne machiny obronne z czasów średniowiecza. Pomniejszone 25 razy zamki i warownie umieszczone są na otwartej przestrzeni. Można spacerować dookoła nich i podziwiać urwiste ściany skalne, na których usytuowane są budowle.

Zarówno Inwałd, jak i Podzamcze znajdują się w pobliżu Krakowa, więc jeśli ktoś spędza wakacje w tych okolicach lub przejeżdża tamtędy jadąc n.p. w Tatry - warto zatrzymać się i tam zajrzeć.
A jeżeli akurat nie jesteście w tamtych stronach, to na stronie internetowej parku obejrzycie obiekty, które się tam znajdują, poczytacie o atrakcjach, jakie na Was czekają i może kiedyś w przyszłości uda się Wam tam dotrzeć.

piątek, 2 lipca 2010

Ogród Biblioteki UW

Ogród Biblioteki UW

Gmach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego powstał 10 lat temu, zaś ogród na dachu został otwarty dwa lata później - w czerwcu 2002 r.
Jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie.
Stanowi doskonałe miejsce wypoczynku dla wszystkich warszawiaków i jest atrakcją dla turystów.
Ogród składa się z części: dolnej (powierzchnia 15 000 m2) i górnej (powierzchnia 2000 m2), połączonych strumieniem z kaskadowo spływającą wodą. Można w nim podziwiać różnorodne gatunki i odmiany roślin. Górny ogród stanowią rośliny posadzone na 30-centymetrowej warstwie ziemi na dachu Biblioteki. Uzupełnieniem jest ogród wejściowy - pochylnia prowadząca na dach, obsadzona bluszczem i barwinkiem. Na ternie ogrodu przechodzimy przez liczne kładki, mostki, pergole, na których rośnie winorośl japońska, hortensja pnąca, powojnik i winobluszcz.
Z mostków i tarasu widokowego podziwiać można panoramę Warszawy, Most Świętokrzyski i Wisłę. Odwiedzający ogrody mogą też przez specjalne oka lub szklany dach zajrzeć z góry do wnętrza Biblioteki.

Źródło: Biblioteka UW

sobota, 8 maja 2010

Barania Góra

Barania Góra

Barania Góra (1220 m n.p.m.) – szczyt Beskidu Śląskiego. Zbocza porośnięte są lasami jodłowo-bukowymi z domieszką jesionów, jaworów i świerków.
Z dwóch stron szczytu Baraniej Góry wypływają źródła Białej i Czarnej Wisełki łączące się w Zaporze w Czarnem (Jezioro Czernieńskie). Potok wypływający z Jeziora Czernieńskiego nosi nazwę Wisełka. Dopiero po połączeniu z pierwszym większym, prawym dopływem - Malinką przyjmuje nazwę Wisła.
W rezerwacie przyrody "Wisła" ochronie podlegają cieki wodne Czarnej Wisełki, Białej Wisełki i Malinki (ochrona pstrąga potokowego). Na szczycie Baraniej Góry znajduje się ogólnodostępna, stalowa wieża widokowa, z której można podziwiać przepiękną panoramę na Beskidy.
Szczyt znajduje się na terenie miasta Wisła. Jest to rodzinne miasto Adama Małysza, którego udało mi się obserwować w czasie treningu.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Barania_Góra

środa, 5 maja 2010

Beskidy - Szczyrk

Szczyrk - Skrzyczne

Szczyrk to jedna z najsłynniejszych miejscowości Beskidu Śląskiego. Główną atrakcją jest wjazd lub wejście na szczyt Skrzycznego, najwyższej góry w okolicy.
Skrzyczne (1257 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego i z tej okazji należy do Korony Gór Polski. Z wierzchołka rozciąga się przepiękny widok nie tylko na Szczyrk, ale także na pobliskie Jezioro Żywieckie.

wtorek, 4 maja 2010

Nad Bałtykiem

Jarosławiec

Chyba nie ma człowieka, który nie lubiłby spacerować wzdłuż brzegu Bałtyku. Chociaż wydaje mi się, że znam jedną taką osobę ... ;)

poniedziałek, 3 maja 2010

Szlakiem "Orlich Gniazd"

"Szlak Orlich Gniazd" swą nazwę zawdzięcza ruinom dawnych zamków nazywanych Orlimi Gniazdami ze względu na swe usytuowanie na płaszczyznach wysokich skał dochodzących do 20-30 m wysokości. Na szlaku jest 25 Orlich Gniazd. Przedstawiam tylko trzy z nich: imponujący Ogrodzieniec (a właściwie Podzamcze), Ojców i Pieskową Skałę.
Ogrodzieniec

Ojców


Pieskowa Skała

niedziela, 2 maja 2010

Kraków

Kraków

Kraków to magiczne miasto. Kto tam raz pojedzie - wraca kilkakrotnie. To miasto, w którym na każdym kroku czuje się oddech historii.

sobota, 1 maja 2010

Mój film o Warszawie

Zapraszam do obejrzenia filmu ze spaceru po Warszawie.





Spacer po Warszawie

Spacer po Warszawie

Najpiękniejszym chyba miejscem w Warszawie jest Krakowskie Przedmieście z Placem Zamkowym i słynną Kolumną Zygmunta, pod którą zawsze jest pełno młodzieży. Niepowtarzalny urok ma także Rynek Starego Miasta. Zapraszam na krótki spacer ...

piątek, 30 kwietnia 2010

"Bartek"

Dąb "Bartek"

Dąb "Bartek" to chyba najsłynniejszy polski pomnik przyrody. Różne źródła podają, iż ma on od 700 do 1000 lat. Drzewo mierzy obecnie 30 metrów wysokości, obwód pnia wynosi na wysokości 1,30 m aż 9,85 m. Według jednej z legend król Jan III Sobieski i Marysieńka ukryli w "Bartku" skarby, a sam król odpoczywał w cieniu tego dębu wracając spod Wiednia do Warszawy.

czwartek, 29 kwietnia 2010

Ciechocinek

Ciechocinek

Ciechocinek - miejscowość uzdrowiskowa bogata w zieleń parków, skwerów, kwietników i dywanów kwiatowych.
Solankowe tężnie ciechocińskie to największa tego typu drewniana konstrukcja w Europie.
Podstawę tężni stanowią wbite w ziemię dębowe pale w liczbie około 7000, na których umieszczono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną, po której spływa solanka. Ustawione w kształcie podkowy o łącznej długości 1741,5 metrów i każda o wysokości 15,8 metrów. Solanka pompowana jest ze źródła nr 11 (tzw. fontanna Grzybek) i wtłaczana na szczyt tężni do specjalnych korytek. Dalej solanka przesącza się po ścianach tężni po tarninie i pod wpływem wiatru i słońca paruje, tworząc mikroklimat obfitujący w jod, dzięki czemu powstało tu naturalne, lecznicze inhalatorium.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tężnie_w_Ciechocinku

środa, 28 kwietnia 2010

Hiszpania

Hiszpania

A tu kilka zdjęć z jednodniowego pobytu w Hiszpanii - w Santiago de Compstela.

wtorek, 27 kwietnia 2010

Portugalia

A teraz zapraszam do obejrzenia zdjęć z Portugalii.

Zamieszczone w albumie zdjęcia pokazują miejsca, które odwiedziłam podczas wyjazdu realizowanego w ramach projektu Comenius. Są to m.in. Porto, Braga, Viana de Costelo, Fatima i dawne stolice Portugalii - Guimarães i Coimbra.
Portugalia

Guimarães - historyczne centrum Guimarães - w 2001 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO - to skupisko placów i wąskich, brukowanych uliczek. Znajduje się tu wiele średniowiecznych kościołów i klasztorów - m.in. Kościół Matki Boskiej Oliwnej (Igreja de Nossa Senhora da Oliviera) oraz pełniący dziś także funkcję ratusza Klasztor św. Klary (Convento de Santa Clara). Na północnych obrzeżach Starego Miasta wznosi się zamek z X wieku (na zdjęciach w albumie).
Źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Guimarães

Porto (znane także jako Oporto) – miasto w Portugalii, drugie co do wielkości w państwie. Leży u ujścia rzeki Douro, nad Oceanem Atlantyckim, w północnej Portugalii, jest głównym miastem regionu Wielkie Porto.
Charakterystycznym wizerunkiem tego miasta jest interesujący, dwupoziomowy most Don Luis I nad Douro (na zdjęciach w albumie), zaprojektowany przez belgijskiego inżyniera Teofila Seyriga, ucznia Gustave'a Eiffla. Zaprojektowany został na cześć Ludwika I.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Porto

Braga to religijne centrum Portugalii będące już w XII w. siedzibą biskupią. Miasto jest też określane jako "portugalski Rzym". 2000 lat temu Rzymianie uczynili z Bragi ważny punkt militarny i nazwali ją Bracara Augusta.
Podziwiać można Antigo Paço Episcopal (Pałac Arcybiskupów) z otaczającym go ogrodem Santa Barbara. Nie można także pominąć wieży Torre de Menagem i pałaców: Câmara Municipal, Palácio dos Bicainhos, Palácio do Raio.
Aby poczuć religijność Bragi, warto udać się do Bom Jesus do Monte (kościół leżący 5 km od Bragi). Wznosi się on na wzgórzu, a prowadzą do niego barokowe schody ze stacjami pasyjnymi (na zdjęciach w albumie).
Źródło: http://www.portugalia.net/Braga.php

piątek, 23 kwietnia 2010

Park Łazienkowski

A teraz zdjęcia z Parku Łazienkowskiego w Warszawie.
Zdjęcia zrobiłam latem 2009 r.

Łazienki Królewskie w Warszawie

niedziela, 18 kwietnia 2010

Park Miniatur - budowle świata

Park Miniatur - słynne budowle

W czasie wakacyjnych podróży warto odwiedzić miejsce, o którym niewielu z nas wie, a które jest bardzo atrakcyjne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W Inwałdzie podziwiać można miniatury najsłynniejszych budowli świata oraz miniatury polskich zamków, pałaców i innych obiektów. Dla najmłodszych przygotowano różnorodne atrakcje!

środa, 14 kwietnia 2010

Park Miniatur - polskie budowle

Park Miniatur - polskie budowle

W czasie wakacyjnych podróży warto zajrzeć do Inwałdu - małej miejscowości koło Wadowic. Na dosyć dużym terenie zorganizowano wystawę najsłynniejszych miniaturowych budowli. Obejrzeć można między innymi Wieżę Eiffla, Big-Bena, Sfinksa i wcale nie trzeba wyjeżdżać do Francji, Anglii czy Egiptu! W odrębnej części znajdują się miniatury zamków i pałaców z Polski.

piątek, 9 kwietnia 2010

Powitanie

Witam wszystkich na moim blogu :))
W tym miejscu umieszczam informacje i zdjęcia z różnych ciekawych miejsc, które udało mi się odwiedzić, a które są (moim zdaniem) warte poznania. Gdyby tylko aparaty cyfrowe pojawiły się wcześniej, to pewnie tych zdjęć byłoby znacznie więcej ... ;)